Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'

Kocaeli Haber- İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etmek üzere İzmit'te sessiz yürüyüş gerçekleştiren hekimler, 'Bu zorlu koşullar altında dahi yılmadan hizmet vermek için gayret sarf eden bütün hekimler ve sağlık çalışanları, adeta mücadeleleriyle destan yazmışlardır' dedi

Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'

Bağımsız hekim ve hekim adayları, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto etmek üzere İzmit'te sessiz yürüyüş gerçekleştirdi. Hekimlerin Fevziye Camii önünde başlayan 'Sessiz Yürüyüş' eylemi, İnsan Hakları Parkı'nda son buldu. Yürüyüşün ardından hekimler adına Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Yusuf Bozan tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

“MÜCADELELERİYLE DESTAN YAZDI”

Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "İşgal güçlerinin sürdürdüğü katliam politikasının ilk gününden bu yana, Gazze’de sağlık hizmeti sunumunun her aşamasında problem yaşanmaktadır. 7 Ekim’den bugüne 28 hastane ve 63 birinci basamak sağlık ocağı hizmet dışı kalmış, 60 ambulans ve 160 sağlık kurumu hedef alınmıştır. İşgal güçleri, Gazze’ye elektrik, su, gıda ve her türlü insani ihtiyaç malzemesinin girişini engellemek suretiyle tarihte belki eşi görülmemiş ve bir daha da görülmeyecek olan bir zulme imza atmıştır. Bu zorlu koşullar altında dahi yılmadan hizmet vermek için gayret sarf eden bütün hekimler ve sağlık çalışanları, adeta mücadeleleriyle destan yazmışlardır.

‘DESTANSI DURUŞ’

Sadece hastalarının değil, kendilerinin dahi can güvenliği olmadığı bir ortamda çalışarak bu destansı duruşlarını perçinlemişlerdir. Belki 1 can için daha şifa vesilesi oluruz düşüncesiyle terk edip gitmedikleri topraklarında, üzülerek belirtiyoruz ki, pek çok hekim de şehit düşmüştür. Dr. Nefrolog Hammam Alloh, Dr. Medhat Saidam, Dr. Şami Ebu el-Rab bunlardan yalnızca birkaçıdır. Uluslararası anlaşmalara göre hastane ve çevresinin askeri hedef haline getirilmesi yasaklanmışken, işgal, hiçbir hukuki kaideyi dikkate almaksızın hastaneleri bombalamış, hastane yöneticilerine ulaşarak hastaneyi boşaltmaları için tehdit etmiş, en son geldiği noktada, Şifa Hastanesini çepeçevre kuşatıp tanklarla hastaneye girmiştir. Sosyal medya üzerinden yayınladıkları karikatür videoları sözde delil sayıp girdikleri hastanenin içinden yayınladıkları videolardan ise, iddia ettikleri tünellerden hiçbir iz görülememiştir.

‘BİLE İSTEYE SOYKIRIM’

Ateşkes döneminde bile, farklı şehirlerde pek çok silahlı saldırı ve tutuklama gerçekleştiren bu katliamcıların, Batı Şeria’da, herhangi bir bombanın etkisiyle bile değil, doğrudan doğruya mermiyle 2 çocuğu şehit ettikleri görüntüler bütün kamuoyuna yansımıştır. Bu da açıkça göstermektedir ki işgal, Filistin’de bile isteye bir soykırıma imza atmaktadır. Gün geçtikçe zulmü, vahşeti, kan emiciliği gün yüzüne çıkan işgale karşı dünyanın dört bir tarafında, din, dil, ırk, mezhep, meşrep farkı olmaksızın, vicdan sahibi her insan ses çıkarmakta, büyük halk kitleleriyle yürüyüşler gerçekleştirmektedir. Ancak ne yazık ki, geçtiğimiz günlerde 1 hafta süren ateşkes sürecini hariç tutarsak, bu zulme engel olmak adına, dünya üzerinde güç ve yetki sahibi olanlar, yalnızca birtakım kınamalar yapmaktan ve somut bir adım atma kararı alınmayan toplantılar düzenlemekten öteye gidememişlerdir.

‘HESABINI KİM SORACAK’

Buradan soruyoruz, küçücük torununun naaşını öpüp okşayan, yavrusuna ‘ruhumun ruhu’ diyen babanın yaşadıklarının hesabını kim soracak? Şehit eşinin kanlı yüzünün başında gözyaşı döken kadının acısı nasıl dinecek? Evlerine düşen füze sonucunda bütün ailesini kaybeden o küçük çocuk, ameliyattan çıkıp uyandığında dünyaya mı gözünü açacak, bir kâbusa mı? Yaşadığı için mi sevinecek yoksa “Niçin ben de ölmedim?!” diye dövünecek? Tüm bu acıların son bulması için, elinde yaptırım gücü bulunan her türlü uluslararası kurum ve kuruluşları hareket etmeye davet ediyoruz. Bizler hekimler olarak, yaşanan bu zulme hiçbir zaman sessiz kalmayacağımızı, tepkimizi göstermekte kararlı olduğumuzu deklare ediyoruz.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRI

Bu Cumartesi itibariyle ülkemizde 3. kez düzenlenen 'Hekimlerden Sessiz Yürüyüş' başlıklı bu yürüyüşe, bugün Kocaeli’deki hekim ve hekim adayları olarak biz de katıldığımızı ilan ediyor ve bundan sonraki her cumartesi günü de bunu devam ettireceğimizi vurguluyoruz. Bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Kayseri, Sivas, Elazığ, Sakarya ve Kocaeli’de düzenlenen bu yürüyüşün tüm şehirlere yayılması çağrısında bulunuyoruz. Bütün hekim ve hekim adaylarına sesleniyoruz: Lütfen durmayın, sessiz kalmayın; geliniz, hep beraber burada, her cumartesi günü, bu işgalden beri olduğumuzu duyurma adına yüzümüzün akı olan önlüklerimizle bir araya gelelim. Şu anda hastanelerde görev yapmakta olan hekimlerimizi de, bu zulme açık bir biçimde destek veren ilaç fırmalarını boykot etmeye davet ediyoruz. Ayrıca Sağlık Bakanlığımıza da hastane eczanelerinde muadil ilaç kullanma çağrısında bulunuyoruz.”

 

 

Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'
Hekimlerden Filistin için 'sessiz yürüyüş'