Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Haberleri

Yolcu bilgilendirme sisteminin sayısı 105'e ulaştı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, ulaşım imkanlarını kolaylaştırmak için hizmete koyduğu yolcu bilgilendirme sisteminin sayısını 105'e çıkardı.

Bluetooth kulaklık ve akıllı saat için kritik ‘sıvı teması’ uyarısı

Yaygın olarak kullanılan bluetooth kulaklık ve akıllı saatler ile tatilde denize girilmemesi konusunda uyaran Eskişehirli telefon tamircisi Hasan Sarı, “Vatandaşın kısa bir dalgınlığı 45 bin liralık cihazına mal olabilir” dedi.

TOGG, Formula pistine çıktı

Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, TOGG'un performansına 10 üzerinden 10 verdi

Togg'a ilk modifiye Adana'dan

Togg'u alan vatandaş Adana sıcağından korumak için camlarına film kaplatıp, boya koruma filmi yaptırdı

TEKNOFEST 2023'te Genc-i Âlâ'ya ilgi

Dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 2023'e katılan Başiskele Belediyesi, Genc-i Âl ile ayakları yere basmayan festivale renk kattı.

Başiskele'nin Genc-i Ala'sı TEKNOFEST'te

Başiskele Belediyesi, dünyanın en büyük havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan TEKNOFEST 2023'te yerini aldı.

Bakan Varank: 'Türkiye'de 12 ay içerisinde 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız'

Kocaeli'de Çip Üretim Tesisi Yatırımı ve 'Idea Incubation' kuluçka merkezinin açılışında konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 'Makine ekipmanların Gebze Kampüsüne getirilmesinden sonra inşallah 12 ay içerisinde Türkiye'de ilk defa 65 nanometre çipleri üretmeye başlayacağız' dedi.

İnsansız su altı araçlarından, savaşan İHA'lara kadar hünerlerini sergilediler

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gebze'de Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali çerçevesinde düzenlenen elektrikli araç yarışlarına katıldı. Varank, 'Bu yarışmalar insansız su altı araçlarından, savaşan İHA yarışmalarına kadar 41 farklı kategoride düzenlendi. Tüm Türkiye'den 300 binden fazla takım, 1 milyonun üzerinde genç arkadaşımız, uluslararası takımlar da dahil olmak üzere bu yarışlara katılmak için başvurdu' dedi.

CİCİ KUŞ RC, Teknofest'te kamikaze görevini ilk kez başaran 2 takımdan biri oldu

Teknofest Teknoloji Yarışmaları çerçevesinde Savaşan İHA Yarışması'nda Kocaeli Büyükşehir tarafından kurulan E-Gençlik takımı büyük başarı elde etti. CİCİ KUŞ RC isimli takım, ilk defa kamikaze görevini başaran 2 takımdan biri oldu.

Türkiye’nin yerli ve millî havacılık motorları TEKNOFEST’te

Türkiye'nin havacılık motorlarındaki lider şirketi TEI, Türkiye’nin havacılık sanayisine kazandırdığı ilkleri, TEKNOFEST 2023’te ziyaretçilerle buluşturacak.

Rize’de meslek lisesi öğrencileri insansız su altı araçları ile yine Teknofest finalinde yarışacak

Rize'de lise öğrencileri tarafından her yıl geliştirilerek hazırlanan insansız su altı aracı geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Teknofest finalinde yarışacak.

TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsü açıldı

TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Kampüsünün açılışını gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bu merkezde tüm Türkiye'ye, hatta bölgeye hizmet edebilecek önemli yatırımlar var. Bu önemli yatırımla farklı aşı ve genetik ürünleri, biyoteknolojik aşı ve ilaç adaylarını hücreden başlayarak üretebileceğiz. Kanser tedavisinde önemli bir yere sahip olan hücre tedavi sistemlerini, DNA zincirlerini kesmeye ve yeniden birleştirmeye olanak sağlayan embriyo çalışmalarını bu kampüste hayata geçirebileceğiz. Moleküler biyoloji, kimya ve malzeme biliminin çekiştiği inovasyon projelerini tek çatı altında burada yürütebileceğiz dedi.

Selçuk Bayraktar: 'TEKNOFEST'te bu yıl sadece 1 milyon öğrenci yarışmalara başvurdu'

Kocaeli'de Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması finallerine katılan BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 'TEKNOFEST, bizim beklediğimizden de çok daha büyük bir toplumsal dalgaya dönüştü. Düşünün ki ilk yıl 550 bin ziyaretçi ağırladık, 20 bin öğrenci yarıştı. O bile çok büyük bir rakamdı ama bu yıl sadece 1 milyon öğrenci yarışmalara başvurdu. Yani üniversite sınavına başvurur gibi 40 farklı alandaki yarışmaya, ülkemizin gelecek teknolojilerine bir anlamda damgasını vurmak için 1 milyona yakın gencimiz yarıştı' dedi.

Bakan Varank: 'TOGG çıktı, lâl oldular'

Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması finallerine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank alana makam aracı TOGG ile geldi. TOGG'u ilk kez 2019 yılında Bilişim Vadisi'nde tanıttıklarını hatırlatan Bakan Varank, O zaman, 'Siz yapamazsınız, şov yapıyorsunuz, nerede bunların fabrikaları' dediler. Fabrikanın temelini attık, 'Siz bu fabrikayı bitiremezsiniz. Bu araçları İtalya'da yapıyorsunuz. Siz bizi kandırıyorsunuz' dediler. Fabrikayı tamamladık, açılışını yaptık, 'Burada üretim hatları yok. Sizin elinizde iki tane araç var. Bunları sağa sola götürüp gösteriyorsunuz. Üretim bantları yok' dediler. Şu anda bu araçlar bakanlarımıza teslim edildi. Deneyim noktalarında bu araçlar kullanılıyor. Vatandaşlarımızın teslimatları peyderpey başladı ama bugün geldiğimiz noktada hiç birinden ses seda yok. Herkes ll olmuş. Kimse arabayla ilgili, en azından bir tane paylaşım yapıp, 'Tebrik ediyoruz. Türkiye'nin otomobili yollara çıkmış diyen muhalifleri göremedik dedi.

Lise öğrencileri su altı robotu üretti: 8 motorlu ve 30 metreye kadar su geçirmiyor

Kocaeli'de lise öğrencileri, kendi ürettikleri su altı robotuyla yarışmaya hazırlanıyor. 8 motorla yapılan robot, 30 metreye kadar su geçirmiyor.

NASA’dan kara delik keşfi: “20 milyon güneş ağırlığında, görünmez canavar”

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), galaksiler arası uzayda çok hızlı bir şekilde hareket eden yeni bir kara delik keşfedildiğini duyurdu. “Görünmez bir canavar” olarak nitelendirilen kara deliğin 20 milyon güneş ağırlığında olduğu vurgulandı.

3 saniyede 0'dan 100'e çıkacak çevre dostu Formula 1 otomobili üretiyorlar

Kocaeli Üniversitesi öğrencileri, ağustos ayında Romanya'da katılacakları yarışma için Formula 1 prototipi otomobil üretiyor. Emisyon değeri olarak doğayı daha az kirleten bir araç tasarlanırken, aynı zamanda da yüksek performanslı olması için çalışmalar sürüyor. Takımın en büyük hedefi ise üretilen otomobilin 3 saniyede 0'dan 100'e çıkabilmesi.

Ücretsiz Wi-Fi suç ortaklığı oluşturabilir

Bilişim Uzmanı Hakan Topuzoğlu: “Olası bir siber suçta kullanıcı da suça ortak olabilir”

Türkiye'de nüfusun yüzde 49,9’u kadın, yüzde 50,1’i erkeklerden oluşuyor

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi (ADNKS) sonuçlarına göre 2022 yılında, kadın nüfus 42 milyon 575 bin 441 kişi, erkek nüfus 42 milyon 704 bin 112 kişi oldu.

Toplam 145 haber.