'Türkiye Tek Yürek' ortak yayınında bağış kampanyası ..

Yüzyılın en büyük deprem felaketinin yaşandığı bu günlerde tüm televizyon kanalları yardım için ortak yayında bir araya geldi.

'Türkiye Tek Yürek' ortak yayınında bağış kampanyası ..
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yayının başında telefonla bağlanarak açıklamalarda bulundu:

 Hayırlı geceler diliyorum. Çok teşekkür ederim. Sizlerle birlikte ülkemizden KKTC'den, Azerbaycan'dan 213 televizyon ve 562 radyonun ortak yayınında bizleri takip eden kardeşlerimizi şahsım milletim adına saygıyla selamlıyorum.

Kahramanmaraş'ımızın iki ayrı ilçesinden yaklaşık 9 saat arayla yaşadığımız iki büyük deprem, 11 ilimizde ciddi yıkıma ve hepimizin ciğerini yakan can kayıplarına yol açmıştır. Öncelikle depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Devletimiz tüm kurumları, personeli ve ekipmanıyla milletimize 7'den 70'e tüm fertlerinin seferberliği ile depremzedelerin yanında yer almak için anında harekete geçti. Çetin kış şartları ile şiddetli yıkımın yol açtığı alanın büyüklüğüne rağmen fevkalade bir mücadele ile arama kurtarma ve yardım çalışmalarını başlattık devam ediyoruz.

İlk günlerdeki eksiklikler, aksaklıklar kısa sürede önemli ölçüde giderilmiş, çalışmalar hızlandırılmıştır. Asrın felaketi birlikte omuzladığımız kamu personeli ile sivil toplum mensubu, gönüllüsü ile herkese şükranlarımı sunuyorum.

Hem arama kurtarma faaliyetleri, hem bugünkü yardım kampanyası, hem de taziye ve geçmiş olsun mesajlarıyla yanımızda yer alan dost ülkeler teşekkür ediyorum. Önce arama kurtarma çalışmalarını tamamlayacak, enkaz altında inşallah tek bir insanımızı bırakmayacağız. Bununla birlikte iaşe ve ibade hizmetlerimizi hiç kimsenin mağduriyetine meydan vermeyecek şekilde yürüteceğiz.

Enkaz kaldırma ve şehirlerimizin yeniden kurulmasına yönelik çalışmalar için hemen kolları sıvadık. Mart ayı başı itibariyle ön çalışmaları tamamlanan yerlerde 30 bin konutun temelini atarak inşaya başlıyoruz.

Amacımız 1 yıl içinde yıkılan her binanın yerine insanımızın güvenle, huzurla oturabileceği konutları teslim etmeye başlamaktır. İnşallah elbirliğiyle bu imtihanın da üstesinden geleceğiz. Dünkü Kabine toplantımızda oradaki arkadaşlarımla kendi aramızda 136 milyon 589 liralık bir yardım topladık. Bunun meblağın içinde bizim katkımız da elbette var.

İnşallah bugünkü kampanya ile toplanacaklarla birlikte yurt içi ve yurt dışından AFAD hesaplarına gelecek her kuruş, depremzedelerimiz için kullanılacaktır.

Nitekim devletimizin kurumları da şu an itibariyle katılımların ne olacaklarını az önce Telekom'un ifade ettiği gibi, Turkcell'in ifade edeceği gibi bunun yanında tüm kamu bankalarının buradaki katılımda faydalarının ne olacağını hep birlikte izleyeceğiz. Milletimizin bu tür durumlarla ilgili alicenaplığını geçmişteki afetlerden yakından biliyoruz.

İnşallah bugün tüm zamanların rekorunu kıracak bir rakamla milletimiz yüce gönüllülüğünü bir kez daha gösterecektir. Devletimizin mevcut imkânlarını yurt içi ve yurt dışından gelecek yardımları takviye ederek Allah'ın izniyle bu yükünün altından kalkacağımızdan hiç şüphe duymuyorum.

İlk anda hatırlarsanız 100 milyar olarak Hazine ve Maliye'den buraya destek verdik. Bundan sonraki süreçte aynı şekilde Hazine ve Maliye bu konutların yapımı sırasında ne gerekiyorsa bunları vermeye devam edecektir. Çünkü ben halkımdan 1 yıl müsaade istedim. 1 yıl içinde inşallah bu konutları tamamlayacak ve inşallah sahiplerine teslim edeceğiz. Bu akşam katkıları olan tüm vatandaşıma, milletime tekrar şükranlarımı arz ediyorum, kalın sağlıcakla...