Otizm Spor ve Yaşam Evi'nde ilk eğitim sezonu başladı

Otizmli bireylerin bilişsel ve fiziksel becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Kocaeli'nin ilk ve tek Otizm Spor ve Yaşam Evi'nde eğitim sezonu başladı.

Otizm Spor ve Yaşam Evi'nde ilk eğitim sezonu başladı

Otizmli bireylerin bilişsel ve fiziksel becerilerini geliştirmeyi hedefleyen Kocaeli’nin ilk ve tek Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde eğitim sezonu başladı.

Haziran ayından resmi açılışı yapılan, Kocaeli’de ilk ve tek olma özelliğini taşıyan İzmit Belediyesi Otizm ve Spor Yaşam Evi, ilk eğitim dönemine başladı. Otizm Spor ve Yaşam Evi’nde 6 aylık eğitim sezonu boyunca otizmli bireylere duyu bütünleme, özel eğitim ve sportif faaliyetler konusunda eğitim desteği verilecek. İzmit Belediyesi, Otizm ve Spor Yaşam Evi’nden hizmet alacak bireylerin belirlenmesi aşamasında alanında uzman kişilerle birlikte hareket etti. Temmuz ayı boyunca 223 özel çocuk ve ailesiyle yüz yüze görüşme gerçekleştirilirken şeffaf kabul süreci oluşturmak amacıyla Otizm Spor ve Yaşam Evi Kabul Komisyonu kuruldu.

50 özel birey, Otizm ve Spor Yaşam Evi’nden hizmet almaya başladı

Birden fazla paydaşla Otizm Spor ve Yaşam Evi’nin hizmet kalitesini güçlendiren İzmit Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ile iş birliği protokolü imzaladı. Kocaeli Tabip Odası ve Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği’yle yapılan resmi yazışmalar çerçevesinde alanında uzman kişilerden oluşan komisyon kuruldu. Ergoterapist, özel eğitim öğretmeni, beden eğitimi öğretmenleri ve fizyoterapistten oluşan uzman kadro ile yapılan görüşmelerde özel bireyle ilgili ailelerden detaylı şekilde bilgi alınırken uzman meslek mensupları da kısa uygulamalarla bireyin Otizm Spor ve Yaşam Evi’ne uyum becerilerini gözlemledi. Yapılan değerlendirmeler neticesinde 50 özel birey, Otizm ve Spor Yaşam Evi’nden hizmet almaya başladı.

Özel bireylerin gelişimi gözlemlenecek

Alanında uzman kişilerin bulunduğu komisyon ayrıca, belirli periyotlarla gerçekleştireceği süreç değerlendirme toplantıları ile bireylerin gelişimini gözlemleyerek Otizm Spor ve Yaşam Evi’nin otizm tanılı birey üzerindeki sosyal, fiziksel ve ruhsal etkilerini değerlendirecek. Otizm Spor ve Yaşam Evi, altı aylık periyotlarla yeni öğrencilerini kabul etmeye ve bu süreçte başvuruda bulunan ailelerle görüşmeler yapmaya devam edecek. Otizm Spor ve Yaşam Evi’nden duyu bütünleme, özel eğitim ve sportif faaliyetler konusunda eğitim desteği almaya başlayan aileler memnuniyetlerini dile getirerek Başkan Hürriyet ve ekibine teşekkürlerini sundu. Otizm Spor ve Yaşam Evi, açılalı çok kısa bir süre olmasına rağmen örnek uygulamalar arasında yer aldı. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) çerçevesinde yerel yönetimlerin projelerinin yer aldığı Marmara Belediyeler Birliği MARUF (Marmara Urban Forum) İyi Uygulama Çarşısı/Good Practise Showcase “İyi Uygulama Örnekleri” arasına girdi.

Otizm Spor ve Yaşam Evi'nde ilk eğitim sezonu başladı
Otizm Spor ve Yaşam Evi'nde ilk eğitim sezonu başladı