Mustafa Destici'den asgari ücret ve emekli maaşı teklifi!

Cumhur İttifakı ortaklarından BBP lideri Mustafa Destici, asgari ücret ve emekli maaşlarına ilişkin dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Mustafa Destici'den asgari ücret ve emekli maaşı teklifi!

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkez binasında düzenlediği basın toplantısında asgari ücrete ve emekli maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

DESTİCİ TEKLİFİ SUNDU: NET 21 BİN 205 TL OLMALI

Partisinden bir grup heyetin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile görüştüğünü aktaran Destici, "Partimizin görüşlerini dile getirip, yazılı olarak da sayın Bakanımız ve heyetine sundular. Öncelikle adil bir vergi düzenlemesine ihtiyaç vardır. Yapılması gereken açık ve nettir. Asgari ücret en azından bu temmuz ayı itibariyle enflasyon farkı kadar artırılmalı, temmuz ayından itibaren asgari ücret net 21 bin 205 TL olmalıdır. Açıklanan enflasyon bu şekildedir" dedi.

"BU OLMAZSA ADALET SAĞLANMIŞ OLMAZ, EMEKLİLERİMİZDE NEFES ALAMAZ"

En düşük emekli maaşının da net 21 bin 205 TL olması gerektiğinin altını çizen Destici, "En düşük emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır. Temmuz ayından itibaren en düşük emekli maaşı 21 bin TL'nin üzerinde olmalıdır. Emeklimize sadece enflasyon oranı kadar zam yapılırsa en düşük emeli maaşı 12 bin 500 TL olacak. Bu zamlar kök maaşa yapılırsa bazı emeklilerimiz 10 bin TL'de kalacak. Bir kere yapıldı bu temmuz 2023'te; orada 7 bin 500 TL alan orada kaldı. Dolayısıyla bir daha yapmayın. Bu düzenleme meclise gelecek. Bir daha bu artışı kök maaşa yapmayın. Eline geçen net maaş ne ise, onun üzerine yapın ne yapacaksanız. Bunun için behemehal en düşük emekli maaşının 21 bin TL'nin üzerine çıkarılması lazım. Bu olmazsa adalet sağlanmış olmaz, emeklilerimizde nefes alamaz. 2-3 bin lirayla nefes alınamaz" ifadelerini kullandı.