Mangala turnuvası ilgi gördü

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen mangala turnuvası çocuklardan yoğun ilgi gördü.

Mangala turnuvası ilgi gördü

İzmit Belediyesi tarafından düzenlenen mangala turnuvası çocuklardan yoğun ilgi gördü.

İzmit Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü, Zeka Sporları ve Oyunları Konfederasyonu ile Mangala Federasyonu işbirliğinde mangala turnuvası düzenledi. Dernekler Yerleşkesinde düzenlenen turnuvaya ilkokul ve ortaokul öğrencileri katıldı. Turnuvada, Türk Kültürü’nde önemli bir yer tutan ve UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde yer alan mangala oyunu tanıtıldı. Oyunun kuralları ve oynanış şekli anlatıldıktan sonra müsabakalar yapıldı.

Çocukların heyecanını paylaşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, "Biz çocukları çok önemsiyoruz. İzmit Belediyesi çocukların belediyesi. İzmit Belediyesi olarak, Zeka Oyunları Sporları Konfederasyonu ve Mangala Federasyonu işbirliği ile düzenlediğimiz bu turnuva, sadece bir yarışmadan çok daha fazlası. Mangala, binlerce yıllık bir geçmişe sahip, strateji ve akıl yürütme becerilerini geliştiren, saygı ve sabır gerektiren bir oyun. Kökleri Orta Asya’daki Atalarımızdan Anadolu’ya kadar uzanıyor ve uzun yıllardır oynanıyor. Binlerce yıllık olan bu köklü Türk oyunu özellikle çocuklarımızın zihinsel gelişimine katkıda bulunmasının yanı sıra, sosyal becerilerini ve karşılıklı saygı duygularını da pekiştiriyor. Bu turnuvada mücadele eden tüm ilkokul ve ortaokul öğrencilerimizi, onların azimlerini ve yeteneklerini sergileme cesaretlerini takdir ediyorum. Her yarışmada olduğu gibi burada da elbette kazananlar olacak. Ancak unutmayın ki bu turnuvada asıl kazanım, elde edilen deneyim, kurulan dostluklar ve öğrenilen derslerdir" dedi.

Turnuvada ilkokul kategorisinde 1. Zeynep Birinci, 2. Mustafa Ali Aydın, 3. Hiranur Teymenoğlu oldu. Ortaokul kategorisinde ise 1. Levent Ayeser Akbay, 2. Reha Yağmur Kartav, 3. Esila Akbaş oldu. Dereceye giren çocuklara ödülleri takdim edildi.

Mangala turnuvası ilgi gördü
Mangala turnuvası ilgi gördü
Mangala turnuvası ilgi gördü