Konut satışlarına sıkı tedbir, yeni düzenleme yolda!

Ticaret Bakanlığı'nın online platformlarda araç satışlarına ilişkin aldığı tedbirin bir benzeri konutlar için de uygulanacak. Bakanlık emlak sektörüne yönelik ilanları da sıkı takibe aldı. Buna göre aynı konut iki farklı fiyatla ilana verilemeyecek.

Konut satışlarına sıkı tedbir, yeni düzenleme yolda!

Ticaret Bakanlığı, otomobil ve konut piyasalarındaki spekülatif fiyat artışlarını önleme adına yeni bir adım attı. Yetki belgesiz faaliyet gösterilmesinin önüne geçilecek. Emlak ilanlarında şartlara uymayanlara para cezası uygulanacak.

YENİ DÜZENLEMENİN TASLAĞI HAZIR

Ticaret Bakanlığı, "Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Taslağı" hazırladı. Düzenlemeyle 2018 yılında Resmi Gazete'de yayımlanan mevcut yönetmeliğin uygulamasında karşılaşılan sıkıntıların ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Bununla beraber sektör temsilcilerinin talep ve beklentilerinin karşılanması bekleniyor.

İlgili kurum ve kuruluşların görüşüne sunulan taslak kapsamında, taşınmaz ticaretinde faaliyet gösteren veya göstermek isteyen emlak işletmelerinin yetki belgesi alması için talep edilen şartlarda düzenleme yapılacak.

Buna göre, gerekli diğer koşulları taşımalarına rağmen, mesleki deneyim şartını sağlayamayan emlak işletmelerinin yetki belgesiz faaliyet göstermelerinin önüne geçmek ve sektörde bu konuda yaşanan sıkıntıları gidermek amacıyla mesleki deneyim şartı kaldırılacak.

AYNI TAŞINMAZ İKİ FARKLI FİYATLA SATILMAYACAK

İnternet ortamındaki ilanlara ilişkin yükümlülüklerde de düzenlemeye gidiliyor. Bu kapsamda, başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek veya tüzel kişilerin, aynı yere ilişkin farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişine izin verilmeyecek.

FAHİŞ FİYATIN ÖNÜNE GEÇİLMEYECEK

Böylelikle spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan platformlarındaki ilanlarda bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi hedefleniyor. Kurala aykırı şekilde verilen ilanlara yönelik ilgili kanunlarda bulunan suçun niteliğine göre farklı miktarlarda para cezaları uygulanacak.

YETKİ BELGESİ ÖNEM KAZANACAK

Öte yandan, yetki belgesi verilme şartlarından "kasten işlenen bir suçtan dolayı 5 yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası alınmamış olması"na ilişkin kural, "kasten işlenen suçlardan dolayı toplam 5 yıl kesinleşmiş hapis cezası alınmamış olması" şeklinde değiştirilecek. Yetki belgesi olmadan taşınmaz ticareti faaliyeti yürütenlere yönelik idari para cezalarının uygulanması il müdürlüklerine devredilecek.

 

Kaynak : Anadolu Ajansı