Haklarını alamayan işçiler fabrikadan 70 milyonluk makineleri çaldı

Kartepe'de kapanan Elimsan fabrikasının makineleri, fabrikanın işten çıkardığı işçiler tarafından çalındı. Makineleri çalan 7 işçi polisin operasyonu ile yakalandı. Çalınan makineler ise ele geçirildi.

Haklarını alamayan işçiler fabrikadan 70 milyonluk makineleri çaldı

Uzun zamandır icralarla gündeme gelen Uzuntarla’daki Elimsan fabrikasının konkordato süresi doldu ve fabrika tamamen kapandı. 2022 yılında konkordato ilan eden fabrikada işçiler aylarca maaş alamadı. Son bir yıldır hiç üretimin de olmadığı fabrikada konkordato süresi doldu ve Suudi Arabistanlı yatırımcı fabrikanın tüm faaliyetlerini durdurdu. Sadece insan kaynakları personellerini bırakan yatırımcı, 200’ün üzerinde mavi ve beyaz yakalı işçinin işine 31 Ağustos itibariyle son verdi.

İŞÇİLER AYLARCA MAĞDUR OLDU

Geçtiğimiz yıl işçilerin maaşlarının verilmemesi üzerine iş yerinde örgütlü olan Birleşik Metal-İş Sendikası, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından kasım ayında Vali Yavuz’un devreye girmesiyle birlikte Ücret Garanti Fonu’ndan çalışanlara 3 aylık ödeme yapıldı. Ancak temmuz, ağustos ve eylül maaşı olan bu paranın ardından işçilerin maaşları hiç ödenmedi. İşçiler konkordato nedeniyle sigortaları yattığı için farklı bir yerde işe de giremedi. Büyük sıkıntının yaşandığı fabrikada 300 işçinin yüzde 50’si işten çıkarak başka işlere yerleşti.

HAKLARINI ALAMADILAR

Hiçbir haklarını almadan işten çıkarılan işçilerin içeride bulunan tazminatları ve alacaklarının nasıl ödeneceği bilinmiyor. İşten çıkarılan işçiler, Elimsan işvereninin kendilerini çok mağdur ettiğini, mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda destek istediklerini belirtti. İşçilerin haklarının nasıl verileceği ile ilgili kesin bilgi bulunmazken, beyaz ve mavi yakalı işçilerin bundan sonraki süreçte ne yapacağı henüz netleşmedi.

ÖNCE ÇALDILAR SONRA YAKALANDILAR

Haklarını alamayarak işsiz kalan 7 işçi ise çareyi fabrikanın malzemelerini çalmakta buldu. ELİMSAN’da çalışan 7 kişi, 7 Ocak 2024 tarihinde fabrikanın kapısının kilidi kırıp gizlice girerek, 70 milyon değerindeki son model Japon imalatı 13 adet CNC makineyi tırlara yükleyip Gölcük yolu Hayat Kimya Fabrikası karşısındaki akaryakıt istasyonu arkasına sakladıkları ortaya çıktı. Kocaeli Emniyet Müdürlüğü, makinelerin çalınması üzerine soruşturma başlattı. Yapılan araştırma sonucu makineleri çalan kişilerin kimlikleri belirlendi. 7 kişi gözaltına alınırken, çalınan makineler 3 farklı noktada ele geçirildi. Makineler işletme sahibine teslim edildi. Emniyetteki işlemlerin ardından 7 kişi adliyeye sevk edildi. 1 kişiye ev hapsi cezası verilirken, 4 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı, 2 kişi ise tutuklandı.