Gram altında yeni rekor geldi

Çarşamba günü ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz kararını açıklamasının ardından piyasalar hareketlenmişti.

Gram altında yeni rekor geldi

7 Ekim tarihinde Orta Doğu’da İsrail ile Filistin arasında yaşanan savaşın etkisiyle birlikte altın fiyatları sert yükseliş göstermişti. Geçen hafta ons altın 2 bin dolar seviyesinin üzerine çıkarak 5.5 ayın zirvesini görürken, gram altın tarihi rekor kırmıştı. 

Yeni haftanın ilk işlem günlerinde ise piyasalarda savaşın daha fazla şiddetlenmeyeceğine ilişkin beklentilerin etkisiyle birlikte tansiyon düştü. Ons altın 2 bin doların altına sarkarken, gram altın fiyatı rekor seviyelerden dönmüştü. 

Öte yandan çarşamba günü ABD Merkez Bankası politika faizini beklentiler dahilinde yüzde 5.50 seviyesinde sabit tuttu. Son iki toplantısında da faiz artırımına gitmeyen Fed faizi 22 yılın en yüksek seviyesinde bıraktı. Kritik gelişme sonrasında piyasalarda sert hareketler görülmedi.

Haftanın son işlem gününe 1985 dolardan başlayan ons altın ABD tarım dışı istihdam verisi sonrası 2000 doların üzerini gördü. Ons altın şu sıralarda 1995 dolardan işlem görüyor. Gün içerisinde en düşük 1983 dolar, en yüksek ise 2004 dolar seviyesi görüldü.

Bugüne 1809 liradan başlayan gram altın ons altındaki yükselişin etkisiyle birlikte 1830 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini test etti. Gram altında gün içerisinde en düşük 1806 lira seviyesi test edildi.