Goodyear'ın teklifi, işçisinin talebinin altında kaldı!

Lastik İş Sendikasının Goodyear ile yaptığı Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin altıncı oturumu bugün Tryp by Wyndham Otel'de gerçekleştirildi. Goodyear üretimde yüzde 65 destekte yüzde 85 oranında zam talebinde bulundu

Goodyear'ın teklifi, işçisinin talebinin altında kaldı!

Lastik İş Sendikasının örgütlü olduğu Goodyear Adapazarı ve İzmit fabrikalarında çalışan yaklaşık bin 500 işçiyi ilgilendiren 2024-2025 dönemi Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinin altıncısı bugün Tryp by Wyndham Otel’inde gerçekleştirildi. Görüşmelere; Lastik İş Sendikası Genel Başkanı Alaaddin Sarı ve yönetimi, işveren tarafından ise KİPLAS Yetkilisi Ulaş Yıldız, Goodyear Yöneticileri Ceren Özel, Serkan Işık, Aslı Beyler katıldı.

'TALEBİMİZE UYGUN GELMELERİNİ ILETTİK'

Lastik İş Genel Başkanı Alaaddin Sarı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Zor bir süreçten geçiyoruz dolayısıyla bu zor süreçte kıran kırana bir toplu sözleşme görüşmeleri oldu. 2-3 toplantıdan bu yana sıcak sahalara girdik. Parasal konularla ilgili yeni görüşmeye başladık. Sektör ve endüstrinin adımı çok iyi gitmiyor, dar adımlarla gelmeye çalışıyorlar biz de bunu kabul etmiyoruz. Her seferinde bunu kabul etmeyeceğimizi de belirtiyoruz. Uzamasın istiyoruz sözleşmeyi bir an önce bitirelim diyoruz. Bitirecek olan buradaki iradedir ve çalışan arkadaşlarımızın ön gördüğü şekilde olmasını istiyoruz. Bugün yaptığımız görüşme sonucunda üretimde 2 madde, destekte de 1 madde geçtiler ve toplamda üretimde 35 madde destekte 29 madde geçildi. Birinci 6 ay olarak ücret konusunda üretimde yüzde 65 oranında zam sosyal yardımlarda da yüzde 100 oranında zam teklifinde bulundular. Destek işçisi içinde değerlendiriyoruz ancak rakamsal olarak baktığımızda destek işçisine yüzde 85 oranında zam teklifinde bulundular. Sosyal yardımlarda da yıllık olarak yüzde 100 olmak kaydıyla arada bazı rakamlar ve maddeler var. Bu kapsamda yüzde 100 ve yüzde 125 oranında zam teklifinde bulundular. Verilen tekliflerin bizi memnun etmediğini belirterek kendilerine ciddi bir şekilde gelin dedik. Üretim işçisine yüzde 100 oranında destek işçisine de bunun daha fazlası oranında talebimiz vardı bu şekilde gelmeleri gerektiğini söyledik” dedi.

 

Goodyear'ın teklifi, işçisinin talebinin altında kaldı!
Goodyear'ın teklifi, işçisinin talebinin altında kaldı!