Et fiyatları bir yılda ikiye katlandı

Türkiye'de kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki dramatik artış TÜİK'in son verilerine de yansıdı. Ocak ayında dana ve kuzu eti fiyatları önceki yılın aynı ayına göre yüzde 100'den fazla arttı. Balık ve tavuk eti fiyatlarında da ciddi yükselişler yaşandı!

Et fiyatları bir yılda ikiye katlandı

Et fiyatlarındaki durdurulamayan artış Türkiye İstatistik Kurumu'nun ( TÜİK) bugün açıkladığı enflasyon verilerine de yansıdı.

TÜİK'e göre tüketici enflasyonu ocak ayında yıllık bazda yüzde 64,86'ya yükseldi. Aylık enflasyon yüzde 6,70 oldu. Ocakta yıllık enflasyonda 14 ayın, aylık enflasyonda beş ayın zirvesi görüldü. Gıda enflasyonu yüzde 69,71 olarak hesaplandı.

Buna göre, dana eti fiyatı ocakta yıllık 109,72, kuzu eti fiyatı yıllık 129,41 ile gıda enflasyonunun çok üstünde artış gösterdi. Kuzu eti fiyatı kasaplarda ve marketlerde etin çeşidine göre 400-600 TL arasında satılırken dana eti ise 350 TL ve 650 TL arasında alıcı buluyor.

Öte yandan açlık sınırının 15 bin 48 TL'ye, yoksulluk sınırının 49 bin 19 TL’ye yükseldiği ocak ayında 17 bin TL asgari ücret alan bir çalışanın en temel besin ürünlerinden olan kırmızı ete ulaşması adeta imkansız.

 

Et fiyatları bir yılda ikiye katlandı