Esnaf kredisi 750 bin TL'ye çıktı!

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir: 'Bakanlığın 750 bin TL'ye çıkardığı destek ödemelerine ilimizdeki esnaflardan büyük talep var. Yüzde 25 faizli krediler aylık ve 3 aylık ödeme seçenekleriyle sunuluyor.' dedi

Esnaf kredisi 750 bin TL'ye çıktı!

Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Faruk Demir, esnaflara can suyu olan 750 bin TL’lik krediye ilimizden büyük talep geldiğini açıkladı. Destek ödemelerinin 200 bin TL ile başladığını söyleyen Demir, esnafların naca kodlarına göre yüzde 25 faizle 750 bin TL’ye kadar faydalanabileceklerini ifade etti. Ödemelerde süre sınırlaması olmadığını vurgulayan Demir, kredilerden faydalanmak isteyen esnaf odası üyelerinin istediği zaman başvuru yapabileceğini söyledi.

‘SÜRE SINIRLAMASI YOK'

Ödemelerin esnafın nace koduna göre finansman belirlendiğini söyleyen Başkan Demir, “Ödemelerden esnafın yüzde 95’i faydalanabiliyor. Ne kadar ödeme alacakları da esnafın nace koduna göre belirleniyor. Emlakçılar ve çiçekçiler 200 bin TL, oyun salonu olan internet cafeciler 300 bin TL, nakliyeciler , sanayiciler, bakkallar, kasaplar, kahvehaneciler 750 bin TL alabiliyor. 26 Şubat Pazartesi günü başlayan kredi başvuruların da herhangi bir sınırlama yok. İstedikleri zaman kuruma gelip müracaatlarını yapabilirler. Biz merkeze, Başiskele ve Kartepe’ye bakıyoruz ama bulundukları ilçelerdeki Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanlığından istedikleri zaman başvurularını yapabilecekler. Yani süreli değil. Ödeme verileri konusunda şu an net bir şey diyemem ama Kocaeli’de talep bayağı iyi, esnaf hala dosya getiriyor. Daha önceden 500 bin TL alanlar 200 bin lirasını ödemiş. Bu esnaflarımız tekrar başvuru yapıp ödemelerden faydalanabiliyor. Yüzde 25 faiz ödemeli olan kredilerde esnafı zorlamayacak şekilde aylık veya 3 aylık ödeme seçenekleri var. Esnaf krediden gayet memnun. Bu kredi ödemeleri bir nebze de olsa zorluk yaşayan esnafa fayda sağlıyor. Biz Esnaf Kefalet olarak her zaman esnafımızın yanındayız. Ne zaman dara düşerlerse esnafın yardımına koşuyoruz. Elimizden geleni de yapıyoruz.” diye konuştu.