Diyanet İşleri Başkanı, İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümünde Ayasofya'da sabah namazı kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümünde Ayasofya'da sabah namazı kıldırdı. Namazdan sonra Kur'an okudu ve cemaate vaaz verdi.

Diyanet İşleri Başkanı, İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümünde Ayasofya'da sabah namazı kıldırdı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İstanbul'un Fethi'nin 570. yıl dönümü dolayısıyla Ayasofya'da sabah namazı kıldırdı. Namazdan sonra Kur'an okuyan Erbaş daha sonrasında cemaate vaaz verdi. Ali Erbaş cemaate yaptığı konuşmada, "Değerli kardeşlerim, muhterem Müslümanlar. Fethin 570. yıl dönümü mübarek olsun. Efendimiz aleyhisselamın gönülleri fethiyle başladığı ve Yesrib'in nurlu şehir olan Medine'ye dönüştürüldüğü andan itibaren önce Mekke'nin Fethi sonra Hz. Ömer döneminde Kudüs'ün Fethi oldu." ifadelerini kullandı.

İstanbul'un Fethi'nin ne denli yüce bir anlam ifade ettiğine işaret eden Erbaş, "İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur. İşte bu müjdeye nail olmak isteyenler İstanbul'u fethe koşuyorlardı. Peygamber efendimizden kısa bir süre sonra bugün İstanbul’un manevi mimari Halid bin Zeyd, Hz. Eyyub El Ensari'nin de içinde bulunduğu 5 bin kişilik bir ordu geldi. Fetih nasip olmadı. Fetih nasip olacağı o sultanı, 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed'i bekliyordu. 1453 yılında Fatih Sultan Mehmed'e fetih nasip oldu. İşte o fetihten sonra İstanbul bir İslam şehri oldu." dedi.

İstanbul'un fethinin 570. yılı kutlanıyor

Hazreti Muhammed'in müjdesine mazhar olan İstanbul, 570 yıl önce Fatih Sultan Mehmed'in kumandasındaki Osmanlı Devleti tarafından fethedildi.

29 Mayıs 1453`te kapıları açılan İstanbul, Sultan 2. Mehmed`in önderliğindeki Osmanlı birlikleri tarafından fethedildi.

Hazreti Peygamber`in övgüsüne mazhar olarak "Fatih" unvanını alan Sultan 2. Mehmed, büyük bir hoşgörü ile şehri yağmalatmazken, fethin nişanesi olarak da Ayasofya`yı camiye dönüştürdü.

İstanbul, İslamiyet`in Orta Doğu`ya hakim olmasıyla Hristiyan dünyasının doğudaki siyasi merkezi oldu.

İstanbul`un Fethi`nin 565. yılı kutlamaları kapsamında Haliç Kongre Merkezi Sahili`ndeki alanda gerçekleştirilen etkinlikte kutlamalar için hazırlanan özel bir video mapping, ışık, su ve lazerin birlikte kullanıldığı Fetih Gösterisi gerçekleştirildi.

İstanbul`un fethinin 568. yıl dönümü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığınca Kültür ve Turizm Bakanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen etkinliklerde fethin sembolü Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi`nin semasına Türkiye`de ilk kez uygulanan gökyüzü video haritalama yöntemiyle fetih görselleri yansıtıldı.