Çiğ süt fiyatı belirlendi.. 14 Ekimden itibaren geçerli olacak

Bakan Kirişci: 'Çiğ süt fiyatı litre başına 8 lira 50 kuruş olarak belirlendi'

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Bak Kocaeli Haber - Son Dakika Kocaeli Haberleri - Dünya Haberleri - Kocaeli Haber - Merve Şener

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Ulusal Süt Konseyi, destekleme primi hariç çiğ sütün litre fiyatını 8 lira 50 kuruş olarak belirlemiştir. Bakanlığımızca ekim-aralık dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi de 2,5 katı artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylece üreticimizin eline litre başına net olarak en az 9 lira geçecektir” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) iş birliğinde yürütülen "Tarım-Gıda Değer Zinciri Bağlamında Küçük Ölçekli Çiftçilerin Risk Yönetimine Yönelik Seçeneklerinin Geliştirilmesi" çalışması, TOBB İkiz Kuleler'de gerçekleştirilen programla tanıtıldı. Programda bir konuşma yapan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın neden olduğu gıda krizine değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde taraf tutmayan bir duruş sergilediklerini belirtti.

“Süt fiyatı destekleme primi hariç 8 lira 50 kuruş olarak belirlendi”
Uzun süredir üzerinde durulan çiğ süt fiyatıyla ilgili konuşan Bakan Kirişci, şunları aktardı:
“Buradan tüm süt üreticilerimize ve bu sütü değerlendiren sanayicilerimize ve aradaki bütün organizasyonlara bu duyuruları yapmış olalım. Bugün toplanan Ulusal Süt Konseyi 14 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatını çiğ süt destekleme primi hariç üreticinin elinden çıktığı fiyatı 8 lira 50 kuruş olarak belirlemiştir. Bakanlığımızca ekim-aralık dönemi için 20 kuruş ödenmesi planlanan çiğ süt destek primi de 2,5 katı artırılarak 50 kuruşa yükseltilmiştir. Böylece üreticimizin eline litre başına net olarak en az 9 lira geçecektir.”
Toplantıya Kirişci’nin yanı sıra TOBB Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu ile FAO Türkiye Temsilcisi Viorel Gutu katıldı.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN