CHP'de kurultay günü

CHP'de büyük gün geldi çattı. Değişimcilerle, genel merkez arasındaki çekişmenin yaşanacağı iki günlük olağan kurultay başlıyor. Başkanlık yarışının Kemal Kılıçdaroğlu ile Özgür Özel arasında geçmesi bekleniyor. Eski milletvekili İlhan Cihaner ise adaylıktan çekildi.

CHP'de kurultay günü

Seçimlerin ardından gündemden düşmeyen 'CHP'de değişim' çağrıları bugün nihayete erdirilecek. Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) 38. Olağan Kurultayı “İkinci yüzyılda demokrasi ve birlik'' sloganıyla bugün toplanıyor. İlk gün genel başkan, 2. gün parti meclisi üyeleri seçilecek.

Divan başkanlığını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun yapacağı kurultayda, başkanlık yarışının Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile Grup Başkanı Özgür Özel arasında geçme ihtimali yüksek. İlhan Cihaner ve Örsan Öymen'in adaylığı ise en az 68'er delegeden imza alabilirlerse kesinleşecek. Kurultayda Kılıçdaroğlu'nun 900, Özel'in ise 400 civarında delege imzasıyla aday gösterilmesi bekleniyor. Genel başkanı ve parti meclisi üyelerini toplam 1368 delege belirleyecek. Yeni parti meclisi, belediye başkan adaylarını belirleyecek.

TRİBÜNLER AYRILDI

Arena Spor Salonu'nun sağ tarafındaki tribünler Özel'i, sol taraftaki tribünler ise Kılıçdaroğlu'nu destekleyenler için ayrıldı. Atatürk resimlerinin yer aldığı salona, “Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak kolay değildir”, “Birleşerek güçleneceğiz yenilenerek kazanacağız” yazılı pankartlar asıldı.

CİHANER ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Kurultayda, CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanı Özgür Özel, eski PM üyesi Örsan Kunter Öymen yarışıyor; eski milletvekili İlhan Cihaner ise adaylıktan son anda çekildi. Aldığı kararla gündem olan Cihaner, "Çirkin bir ortam yaratıldı, bu anti demokratik yarışın parçası olmayı reddediyoruz" ifadelerini kullandı.