Büyükşehir'den Kocaeli Bilişim Fuarı'na davet

Kocaeli Bilişim Fuarı'nın tanıtım toplantısında konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, 'Tüm Kocaeli ve çevre illeri fuarımıza davet ediyorum' dedi

Büyükşehir'den Kocaeli Bilişim Fuarı'na davet

24, 25 ve 26 Mayıs'ta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenecek Kocaeli Bilişim Fuarı'nın tanıtım toplantısı, bugün İzmit Maide Restoran'da gerçekleştirildi. Programa Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş, Kocaeli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kemal Saraç katılım sağladı.

AYDINLIK: ETİK TEMELLERİNİ TARTIŞACAĞIZ

Programda ilk olarak konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, “Yapay zekanın geldiği nokta insan hayatını etkileyecek. Biz bu bilişim fuarında hem ülkemizi hem dünyamızı nasıl değiştireceğimizi ele alacağız. Bu mevzunun etik temellerini tartışacağız, milli kapasitemizin olmazsa olmazı geçmişte ıskaladığımız sanayi devrimi gibi bunu ıskalamamak için neler yapabileceğimizi tartışacağız. Ben bu konuda bize destek olan herkese teşekkür ediyorum ve tüm Kocaeli ve çevre illeri fuarımıza davet ediyorum. Kendimizi geliştirebilmenin yolu bilişim konularını sık sık ele almamızdan geçiyor” dedi.

BULUT: BÜYÜME HIZ KAZANDI

Ardından konuşan Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Necmi Bulut, “Üretim ve ticaret üssü Kocaeli’de firmalarımızın ürün ve hizmetlerini tanıtmak ve kentimizin bilinirliğini artırmak hedefiyle odalarımız ve Büyükşehir Belediyemiz ile iki yıl evvel harekete geçtik ve Kocaeli Fuarcılık A.Ş. firmasını kurduk. İlk fuarımızın bilişim sektöründe olması da ayrı bir öneme sahip. Çünkü bilişim sektörü, katma değeri yüksek mal ve hizmet sektörleri açısından stratejik öneme sahip ve birçok farklı sektörle de ilintilidir. Pandemi ile birlikte dijital teknolojiler sayesinde sektörün büyümesi hız kazandı ve istikrarlı büyümesi devam etmektedir.

‘EV SAHİPLİĞİ YAPIYORUZ’

Dünya genelinde yazılım ve bilişim sektör büyüklüğü 5 trilyon dolar, ülkemizde ise sektör büyüklüğü 25 milyar dolar civarındadır. Bilişim sektöründe faaliyet gösteren 30 binin üzerinde şirket, 200 binin üzerinde de çalışan bulunmaktadır. Ülkemizden 2023 yılında bilişim ihracatı 2022'ye göre yüzde 16.5 artışla 3.44 milyar dolar olarak gerçekleşti. İlimiz bu anlamda önemli avantaja sahiptir. Başta Bilişim Vadisi olmak üzere Kocaeli Üniversitesi Teknopark, Gebze Teknik Üniversitesi Teknopark ve TÜBİTAK teknopark gibi Ar-Ge merkezlerimiz ile sektörün önemli aktörlerine ev sahipliği yapıyoruz.

‘FUARIMIZA BEKLİYORUZ’

Yapay Zeka, Siber Güvenlik, Bulut Hizmetleri, Nesnelerin İnterneti, Simülasyon, Telekominikasyon gibi konularda 100 firma ve kurum fuarımızda stand açacaktır.

65 firma, 20 start up Girişimci, 1 banka, 3 kamu kurumu, 4 KBB iştiraki, 6 okul, 1 dernek olmak üzere. Ulusal ve uluslararası ölçekte sektör temsilcileri aramızda olacak.

Fuar ile eş zamanlı olarak bilişim sektöründe araştırma yapan akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcilerimizin katılımı ile 10 adet panel gerçekleştirilecek. Bilişim sektöründe bölümlere sahip üniversitelerimiz, teknoparklarımız ve meslek liselerimiz yerini aldı. Fuar süresince katılımcı firmalarımız tarafından teknolojik ürün ve hizmetler için indirimli satışlar olacaktır. Tüm vatandaşlarımızı fuarımıza bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZTÜRK: ŞEHRİMİZE KATKI SUNACAK

Körfez Ticaret Odası Başkanı Recep Öztürk ise, “Bu şirket önemli organizasyonlara imza atacak. Şehrimize katkı sunacak. Fuarın kentimize katkı sağlamasını diliyorum” dedi.

ÇÖPOĞLU: ÖĞRENCİLERİ DAVET EDİYORUM

MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, “Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde düzenlediğimiz fuarın şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bilişim, yüksek teknoloji, yapay zeka ülkemizin gündeminde. Kocaeli, sanayinin baş şehri. Bu fuarın Kocaeli’de düzenlenmesi çok anlamlı. Ben bütün öğrencilerimiz fuara davet ediyorum. Umarım geleneksel bir fuar haline gelir” dedi.

ASLANTAŞ: ÇAĞIMIZ YAPAY ZEKA ÇAĞI

Gebze Ticaret Odası Başkanı Abdurrahman Aslantaş, “Artık çağımızın yapay zeka çağı. Bu konulardan imtina edemezdik bu fuarla ülkemize katma değer sağlayacak ürünlerin artmasını tanıtılmasını diliyorum” dedi.

SARAÇ: EĞİTİMLER PLANLIYORUZ

Kocaeli Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Kemal Saraç, “Özellikle sürdürülebilirlik açısından bilişim oldukça önemli. Üyelere gerekli desteği vermeye çalışan bir odayız. Eğitimlerle bu desteğimizi sürdürüyoruz. Özellikle bilişim firmalarına dönük eğitimler planlıyoruz. Hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

KOCAELİ KONGRE MERKEZİ’NDE

Ülkenin dört bir yanından sektörle ilgili uzmanlar, akademisyenler, öğrenciler, kamu ve özel sektör yetkilileri, meslek kuruluşları, sektörde ürün ve hizmet üreten firmalar ile çalışanların bir araya geleceği Kocaeli Bilişim Fuarı  Kocaeli Kongre Merkezinde düzenlenecek. Kocaeli Üniversitesi, Bilişim Vadisi ve MARKA'nın katkılarıyla düzenlenecek olan fuarın paydaşları ise Kocaeli Ticaret Odası, Kocaeli Sanayi Odası, Gebze Ticaret Odası, Körfez Ticaret Odası.